Home >> Repliky štítů

Erb pánů z Pardubic

Katalogové číslo:04-02-223
Cena:390 Kč
Erb pánů z Pardubic

Zbrojnice-štíty Tyto štíty vyrábíme ze sololitu 43cm vysoké, mírně prohnuté a jsou opatřeny řemením pro nesení v levé ruce.

Od 10.11.2007 ...ohýbáme štíty!

Pověst o milánské události spojuje pány z Pardubic, či jak se dříve psali z Hostyně a ze Staré, s rodem Malovců, od nichž se lišili jen jinými barvami svého erbu. V klenotu nosili někteří páni z Pardubic také rohy zdobené peřím. Štít se znakem arcibiskupa Arnošta z Pardubic se zachoval v triforiu chrámu sv. Víta a na průčelí kostela sv. Jiljí v Praze a dodnes tohoto znaku užívají města Pardubice a Hlinsko (které patřívalo k panství rychmburskému v době, kdy je spravoval Smil Flaška).
Pěkná pověst vypráví o tom, jak pan Ješek z Pardubic pronikl se svými druhy do města Milána a dokázal nabrat kořisti. Když se však pokoušel probít z městské brány, spustili strážní ochranou mříž a ta přesekla koně za Ješkovými zády. Se sedlem a s vaky plnými cenných předmětů se Ješek vrátil pěšky do císařského tábora, kde jeho čin vzbudil velký rozruch. Odměnou za své hrdinství dostal od krále právo nosit na štítě půl stříbrného koně. Později se rod pánů z Pardubic proslavil ještě mnohokrát.

Zdroj informací: České erby- Jiří Louda a Josef Janáček vřele doporučujeme.

Aktuality

Zásilkovna 99,-Kč

Prodám stánek

Naskladňuji