Home >> Řím

Římská zbroj (Lorica segmentata)

Katalogové číslo:
Cena:4 500 Kč
Římská zbroj (Lorica segmentata)

Toto zboží je zařazeno ve svatomartinské akci.

Římská segmentová zbroj

Lorica segmentata je lamelová zbroj Římských legionářů sestavená ze 40. samostatných vzájemně spojených segmentů.

Římská zbroj Lorica segmenta …už jsme o ní mluvili hodně dlouho. Tedy o římské segmentové zbroji (Lorica seqmenta). Někteří z Vás se na ni ptali koncem loňského roku (2006). Je to celkem pochopitelné. Vždyť máme v nabídce římský meč, velký římský štít i pretoriánskou helmu a chybí tomu všemu pořádná zbroj. Tak jo, jdeme na ni. Oslovil mne jeden divadelní soubor, že by potřeboval obléci římské vojáky. Segmenty zbroje Jako materiál volíme sololit, takže bude parádně pevná a pružná. Je to docela tvrdý oříšek. A to já rád, mňam. :-)

Řemeny, řemínky, nýty a stovky ran kladivem… kdo někdy dělal jakoukoliv zbroj s hybnými částmi, ví o čem mluvím. Každý řemínek musí mít správnou délku, každý nýt být na svém místě. Pláty kryjící ramena jsou nejdůležitější. Výroba zbroje Lorica SegmentaJe potřeba, aby umožňovali volný pohyb pažím a přitom v každé pozici kryla ramena od klíční kosti přes kloub a horní část paže. Ze předu podpaží a v zadu lopatku.
A nyní hrudní pláty. Celkem 7 segmentů, postupně se sužujících dolů k pasu. Upevnění řemeny umožňuje pohyb hrudi a rozteč nýtů na řemenech brání přílišnému rozevření, takže nikdy mezi pláty nevznikne skulina. Je tu jeden problém. Zbroj se od hrudi k pasu zužuje a dělá vojákovi pěknou postavu. Nám, jenž máme proporce opačné může činit potíže pláty přes břicho zapnout.

Oblečená zbroj Lorica Segmenta

(31.1.2007) Lorica je sešněrovaná :-) , vázání drží i dobře vypadá... a dílo je u konce. Dokonce i příjemně sedí.


volné lamely na zbroji
(10.7.2008) Dětská velikost zbroje, na výšku postavy 155cm. Lorica seqmentata dostala novou barvu vzhledově přesnější a lepší šněrování. Sololitové spony jsme nahradili mědí a získali tak při větší zátěži volnější pohyb lamel.

dětská velikost loriky v nové barvěNové šněrování zbroje

Aktuality

Vánoce 2023

Pro letošní vánoční objednávky překlikněte na náš novější web www.drevenemece.cz.
Web papirovehelmy.cz pro tento rok uzavírám.

Slamburk 2023

Palcát

Palcát