Jak vlastně vzniklo slovo brnění?

Víme již z jakých materiálů se brnění vyrábělo, víme také k čemu se brnění používalo, a víme lecos o vývoji brnění. Ale víme něco o vývoji samotného slova brnění? Pojďme si dát malou lekci z etymologie v níž si něco řekneme o vývoji slova brnění. Jedná se také o zajímavou kapitolu historie.

maly-rytir-v-plne-zbroji-3.jpg, 21 kB Řekněme si něco o správném názvosloví.

Brně

Slovem brň a brně máme namysli kroužkovou zbroj. Asi jí říkáte drátěná košile. Toto vlečné odění, složené z mnoha tisíců vzájemně spojených kroužků se podle etymologa Machka nazývalo staročesky pancíř, novočesky brň, brně, brnění. Dnes se mnohem častěji používá výraz kroužková zbroj.
Kroužková zbroj zakrývala hruď a sahala mnohdy až do půlky stehen. Rukávy byli její součástí a nebo se připínali samostatně. Později se ke kroužkové zbroji (tedy „brni“) začali připevňovat některé kovové pláty, chránící ramena a klouby.
Brně zakrývala i hlavu. Tato kapuce byla opět buď součástí celé brně, nebo se oblékala samostatně, což bylo mnohem praktičtější.
Kroužková kapuce se používala samostatně pod helmu ještě v dobách vrcholného středověku, kdy byli brně pomalu na ústupu.
Řekněme si ještě, že brni pravděpodobně vynalezli již Keltové a od 11. do 15.stol. byla nejčastěji brň používanou ochrannou zbrojí. Také je třeba vědět, že výroba brně byla velice pracná a nákladná, takže si ji mohli dovolit pouze dobře situovaní šlechtici. Jednotlivé kroužky byli zakovávány a nebo nýtovány. A byli jich skutečně tisíce!

Plátová zbroj

Ochranné odění, složené z kovových plátů, jehož účelem je ochrana těla proti zásahům a zranění jak v boji, při turnaji tak i při lovu. Plátové zbroje se vyráběly hlavně pro lidi a koně. Známe však také plátové a kroužkové zbroje pro psi a slony. Plátovou zbrojí se chránil zejména hrudník, paže, a nohy. Nezapomínejme, že k plátové zbroji patří i přilba. Plátová zbroj se s kroužkovou zbrojí kombinovala. Buď samostatnými kroužkovými přívěsky pod vybrané pláty, nebo se plátová zbroj oblékala přes kroužkovou.

Ochranný ůčinek

  • Kroužková zbroj (brně) - dokázala nositele ochránit před sečnými a řeznými ranami. Břit meče (nože…) spojené kovové kroužky neprořízl. I sekera mnohdy nedokázala touto brní proniknout, i když způsobila tělu alespoň pohmoždění. Něco jiného ovšem byli rány bodné. Hrot šípu nebo dýky kroužky roztáhl a pronikl poměrně snadno.
    Pohyb v kroužkové zbroji byl málo omezován a bojovník neměl větší potíže s hybností paží.
  • Plátová zbroj - jako již pokrokovější- dokázala svého nositele ochránit mnohem důkladněji. Po vypouklém tvaru kyrysu se většina šípů svážela a ztrácela průraznost. Čepel sečných zbraní přímo proniknout také nedokázala… ale… Je tu jedno veliké ALE. Plátová zbroj nezakrývala nositele souvisle. Z důvodu hybnosti jednotlivých plátů poskytovala soupeři mnoho míst, kudy čepel pod pláty dostat. Proto se plátová zbroj kombinovala s kroužkovou zbrojí.
    Pohyb v plátové zbroji byl již významně omezen. Tím byl vykoupen větší ochranný účinek. Paže se pohybovali kružnicích vymezených popruhy. A pokud by byl popruh příliš dlouhý, paže by byla sice volnější, ale docházelo by k přílišnému rozevření plátů a odkrytí zranitelných míst. Samostatnou kapitolou by byla pohyblivost hrudi. Další nevýhodou bylo poškození bojem. Soupeřův úder mohl způsobit přiražení a zdeformování některých plátů, které následně přestali plnit svoji funkci a nositel byl se stával bezmocným.

Použití zbrojí

……článek v přípravě….

V naší nabídce naleznete základní hrudní plech ze sololitu a také dekorativní plnou plátovou zbroj z pevné lepenky.

Tak až spolu budeme mluvit, zeptám se vás, co myslíte slovem brnění.

Aktuality

Kamenná prodejna

Jak vznikala galerie

Tábor rytířů

Slamburk 2019 v přípravě

Oficiální stránky
bitvy o Slamburk